Czy praca w Holandii może być legalna?

Home / Poradnik
Czy praca w Holandii może być legalna?

25

Listopad 2018

Od 1 maja 2007 roku obywatele krajów Unii Europejskiej mogą podejmować pracę w Holandii bez żadnych ograniczeń i nie jest już konieczne posiadanie pozwolenia na pracę. Także Polacy pracują w Holandii a większość z nich jest zatrudniona na umowę o pracę. O tym, jak zdobyć legalne zatrudnienie w Holandii, piszemy w poniższym artykule.

Praca w Holandii, nie ryzykuj, podpisz kontrakt

Praca bez umowy może być dość ryzykowna. Pracownik nieposiadający legalnej umowy nie może być pewien, że otrzyma wynagrodzenie. Pracodawca może zaprzeczyć, że go w ogóle zatrudniał. Nie odprowadza również składek na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe, a więc kiedy zatrudniony zachoruje, nie będzie mógł skorzystać z opieki zdrowotnej, nie otrzyma także wypłaty za okres choroby.

Podjęcie pracy u uczciwego holenderskiego pracodawcy zagwarantuje jednak bezpieczeństwo i ustrzeże przed niepotrzebnym zagrożeniem.

Jak znaleźć legalne zatrudnienie w Holandii

Wprawdzie można szukać pracy w Holandii na własną rękę, ale wygodniej będzie skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy.

Podczas samodzielnego poszukiwania pracy za granicą problem może stanowić bariera językowa. W Holandii bez problemu można porozumieć się po angielsku, jednak podstawowym językiem jest holenderski. Zatem wszelkie informacje, umowy i wiele innych pism będą po prostu niezrozumiałe dla Polaków nie mówiących tym językiem.

Po drugie, nieuczciwi pracodawcy – choć Holandia jest przyjaznym krajem, to także tutaj można natknąć się na nieuczciwego pracodawcę. Agencje pośrednictwa pracy wysyłają kandydatów tylko do sprawdzonych pracodawców.

Po trzecie, problemy z mieszkaniem – znalezienie mieszkania wymaga znajomości języka i poznania specyfiki rynku mieszkaniowego. Należy pamiętać, iż warunki mieszkaniowe lokum załatwionego na tak zwaną “własną rękę” mogą pozostawiać wiele do życzenia, zaś opłaty zawierać ukryte koszty. Warto także w tym względzie skorzystać z pośrednictwa profesjonalnej agencji.

Skorzystaj z pomocy agencji zatrudnienia

Agencje zatrudnienia mogą świadczyć różne usługi, między innymi pośrednictwa pracy. Pośrednictwo polega na kojarzeniu, łączeniu pracodawcy z pracownikiem. Zatem agencja pośrednictwa pracy w Holandii doprowadza do zawarcia umowy pomiędzy osobą chcącą podjąć pracę a pracodawcą poszukującym pracownika.

Profesjonalna agencja zatrudnienia podpisuje z kandydatem tak zwane skierowanie do pracy. Zawiera ono między innymi informacje o:

  • holenderskim pracodawcy
  • okresie zatrudnienia
  • rodzaju oraz warunkach pracy i wynagradzania, a także przysługujących osobie kierowanej do pracy świadczeniach socjalnych

Dodatkowo pracownik zyskuje:

  • bezpieczeństwo – praca legalna, w oparciu o umowę
  • możliwość pomocy w transporcie
  • zakwaterowanie blisko miejsca pracy, na korzystnych warunkach finansowych

Jeśli więc zdecydowałeś się na wyjazd do pracy od zaraz do Holandii, a nie znasz języka i nie posiadasz specjalnych kwalifikacji zawodowych, najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalną i sprawdzoną agencją zatrudnienia.

Jak nawiązać kontakt z agencją zatrudnienia za granicą?

Znalezienie agencji nie jest trudne, należy jednak sprawdzić, czy działa ona na podstawie odpowiedniego certyfikatu, posiada lokal zapewniający poufność rozmów, a także stronę internetową, gdzie w jasny i wygodny sposób prezentuje wszystkie niezbędne informacje.

Na stronie internetowej profesjonalnej agencji zatrudnienia znajduje się kwestionariusz osobowy, który kandydat powinien wypełnić, a także wykaz dokumentów, jakie musi przedstawić, by móc wziąć udział w procesie rekrutacji.

Wyszczególnione są tam również informacje o proponowanych warunkach pracy, wynagrodzenia, zakresu obowiązków czy warunkach zakwaterowania. Profesjonalne agencje zatrudnienia nie mają niczego do ukrycia i wszystkie ważne dla kandydatów dane są przedstawione w przyjazny i zrozumiały sposób.

Po wypełnieniu Kwestionariusza oraz przesłaniu stosownych dokumentów trzeba już tylko uzbroić się w cierpliwość. Agencja pośrednictwa pracy do Holandii skontaktuje się z kandydatem niezwłocznie, gdy pojawi się oferta spełniająca jego oczekiwania.

Dane Kontaktowe

ul. Zbigniewa Herberta 14/23
10-686 Olsztyn
NIP: 8392995682

BIURO CZYNNE JEST:
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00

Jesteśmy też na

fb