Praca w Holandii? Podpowiadamy, co zrobić, by ją dostać

Home / Poradnik
Praca w Holandii? Podpowiadamy, co zrobić, by ją dostać

09

Styczeń 2019

Pracę w Holandii można znaleźć w wielu branżach, między innymi w ogrodnictwie czy przemyśle szklarniowym. Holandia jest państwem, w którym pracownicy pochodzący z innych krajów są mile widziani, a interesujących propozycji zatrudnienia można tam znaleźć naprawdę sporo. Zarówno wykwalifikowani specjaliści, jak też osoby bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego mogą liczyć tu na ciekawe propozycje. Ponadto pracownicy z Polski cieszą się dobrą opinią holenderskich pracodawców, którą zawdzięczają swojej rzetelności i obowiązkowości.

Jak szukać pracy w Holandii?

Jednym ze sposobów poszukiwania zatrudnienia jest wyjazd do Holandii na własną rękę i szukanie pracy już po przybyciu na miejsce. Polacy szukają ogłoszeń o pracy na holenderskich portalach internetowych czy w prasie, ale wówczas muszą brać pod uwagę barierę językową. Bez znajomości niderlandzkiego trudno będzie znaleźć interesującą nas ofertę pracy. Kolejny problem pojawi się podczas kontaktu z pracodawcą czy przy podpisywaniu umowy. Nie znając języka, narażamy się na duże ryzyko.

Nie można zapominać, iż podpisywanie jakiejkolwiek umowy, jeśli nie jest ona do końca zrozumiała, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, zaś praca może okazać się daleka od naszych oczekiwań. Chociaż znajomość języka niderlandzkiego, a nawet angielskiego nie jest warunkiem zatrudnienia, to bez podstawowej umiejętności posługiwania się jednym z tych języków trudno stawiać pierwsze kroki w Holandii, uniknąć niebezpieczeństw, bądź też zwykłych nieporozumień.

Następny problem pojawia się w czasie poszukiwania mieszkania. W sytuacji, kiedy szuka się go na własną rękę, należy liczyć się z niemałymi kosztami. Przy wynajmowaniu mieszkania najprawdopodobniej zostaniemy poproszeni o zapłacenie kaucji, która często wynosi równowartość dwóch miesięcznych czynszów. Kaucja zostanie nam, rzecz jasna, zwrócona po wygaśnięciu umowy najmu, lecz jeśli z różnych przyczyn będziemy musieli wcześniej opuścić lokal, kaucja przepadnie. Ponadto w zawieranej umowie najmu mogą kryć się dodatkowe opłaty, które potrafią okazać się niemałe i znacznie obciążą nasz budżet.

Doliczając do tych wydatków sumy, które wydamy na dojazdy do pracy, samodzielnie wynajęte mieszkanie może okazać się relatywnie bardzo drogie i będzie pochłaniało znaczną część zarobków.

Z tych względów coraz więcej osób decydujących się na wyjazd do Holandii korzysta z ofert jednej z agencji pracy, które pośredniczą w znalezieniu odpowiadającego oczekiwaniom zatrudnienia.

Agencja zatrudnienia – bezpieczeństwo i wygoda

Szukanie odpowiedniego zatrudnienia w Holandii z pomocą agencji zatrudnienia zaczyna się już w Polsce i jest bezpiecznym oraz szybkim sposobem na znalezienie oferty, która będzie dostosowana do naszych wymagań. Na polskim rynku funkcjonuje naprawdę dużo dobrych agencji pracy, lecz powinniśmy sprawdzić, czy ta, którą wybraliśmy, jest godna zaufania.

Należy zatem wybrać agencję, która działa minimum rok, a także oferuje jasne i zrozumiałe propozycje zatrudnienia. Pamiętajmy, iż profesjonalna agencja pracy nie ma niczego do ukrycia przed swoimi klientami i posiada własną stronę www, na której można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje oraz dane do kontaktu. Za pośrednictwem takiej strony prowadzona jest również rekrutacja pracowników.

Z każdym potencjalnym pracownikiem agencja zatrudnienia podpisuje cywilnoprawną umowę, która jest sporządzona w języku polskim i określa wysokość stawki godzinowej brutto, a także wyszczególnia wszelkie koszty, z którymi w przyszłości musi liczyć się zatrudniony. Do korzyści ze współpracy z biurem pośrednictwa należą również:

  • godziwe warunki pracy
  • precyzyjnie określone warunki zatrudnienia oraz stawki godzinowe
  • wypłaty wynagrodzenia w postaci przelewów na konto bankowe, stanowiących gwarancję bezpieczeństwa i rzetelności rozliczenia
  • praca w renomowanej i sprawdzonej holenderskiej firmie, która posiada stabilną pozycję na rynku pracy
  • pomoc w zorganizowaniu transportu
  • możliwość skorzystania z niedrogiego i wygodnego zakwaterowania na miejscu

Profesjonalne i legalnie działające agencje pracy w Holandii nie pobierają opłat za swoje usługi. Naliczają wyłącznie koszty, które wiążą się z transportem, zakwaterowaniem czy z tłumaczeniem dokumentów, zaś sama usługa pośrednictwa pracy jest przez nie świadczona bezpłatnie.

Skorzystanie z pomocy agencji pracy w Holandii to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób nieposiadających doświadczenia, nieznających dobrze języka czy wyjeżdżających do Holandii po raz pierwszy. To również doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą oszczędzić sobie konieczności załatwiania zbyt wielu formalności i ceniących sobie poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy decyzja o wyjeździe do pracy za granicę została już podjęta, warto poznać wszystkie aspekty, które są z nią związane. Pamiętajmy, że chociaż Holandia nie leży daleko, do wyjazdu do pracy należy przygotować się możliwie najlepiej – a tu profesjonalna pomoc agencji zatrudnienia będzie z pewnością nieoceniona.

Dane Kontaktowe

ul. Zbigniewa Herberta 14/23
10-686 Olsztyn
NIP: 8392995682

BIURO CZYNNE JEST:
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00

Jesteśmy też na

fb